Rodičia môžu chrániť dieťa pred nezdravou výchovou v škole. Tu sú tipy, ako na to.
- Podrobnosti
- Uverejnené: streda, 02. september 2015, 17:58
- Ostatná aktualizácia: piatok, 09. september 2016, 12:56
- Napísal: Patrik Daniška
Čo môžu urobiť rodičia, ak sa obávajú, že ich dieťa bude musieť v škole absolvovať sexuálnu výchovu, s ktorou nesúhlasia? Alebo ak sa obávajú, že na školu prídu prednášať extrémisti? Majú právo sa o tom dozvedieť a zasiahnuť? Prinášame niekoľko tipov, ako tento problém riešiť, vrátane vzorovej žiadosti, ktorú môžu rodičia zaslať riaditeľovi školy.
Škola má byť miesto, kam sa rodičia nebudú báť posielať svoje deti. Žiaľ, stávajú sa prípady, že učiteľ, alebo prizvaný prednášajúci, rozpráva deťom v škole veci, s ktorými rodičia nesúhlasia. Alebo presnejšie, nesúhlasili by, ak by o nich vedeli. Problémom nie je matematika, ani chémia. Najčastejšie ide o citlivú oblasť tzv. sexuálnej výchovy, ako napríklad propagácia antikoncepcie, dostupnosti umelých potratov, predčasného sexu, rodovej ideológie, požiadaviek LGBTI aktivistov, a podobne. Môže ísť o samoiniciatívne aktivity učiteľov, kontroverzné učebné texty, divadelné a prednáškové turné, či o aplikovanie prepracovaného systému sexuálnej výchovy. Aktivisti majú pritom záujem prednášať stále mladším deťom.
Ďalšia citlivá oblasť, ktorá v poslednom čase nabrala na dôležitosti, je prítomnosť polovojenských skupín na škole, napríklad pri organizovaní branných cvičení. Na tento problém nedávno upozornil aj minister školstva Draxler, pretože niektoré z týchto skupín majú extrémistické pozadie.
Na školy sa dnes môže dostať naozaj hocikto. Nemusí to s deťmi vôbec myslieť zle a subjektívne môže byť presvedčený, že robí dobrú vec. No rodičia môžu mať na takéto aktivity úplne iný názor a prekáža im, keď sa niekto snaží ich deťom v škole podsúvať názory, ktoré protirečia ich presvedčeniu.
Aké práva majú rodičia?
Rodičia majú právo, aby výchova ich detí prebiehala v súlade s ich presvedčením. Toto právo je garantované viacerými medzinárodnými ľudskoprávnymi dohovormi, Ústavou SR aj Zákonom o rodine. Ako hovorí Zákon o rodine: „Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia. Rodičia majú právo vychovávať deti v zhode s vlastným náboženským a filozofickým presvedčením.“ Toto právo musí rešpektovať aj škola, ktorá má rodičom vo výchove pomáhať.
Naše školské predpisy však nestanovujú mechanizmus, ako toto právo naplniť. Aj preto jednou z politických požiadaviek Národného pochodu za život je, aby zákony zaviedli povinnosť školy vopred informovať rodičov o obsahu potenciálne kontroverznej výchovy a dať im priestor na vyjadrenie, či s touto výchovou súhlasia. Čo sa však dá robiť dovtedy, kým sa takéto zmeny presadia?
Čo môžu rodičia robiť už dnes?
Rodičia už dnes majú veľa možností. Je však potrebné, aby sami boli aktívni. Tu je niekoľko tipov:
Výber školy. Ideálne je, ak môžu dať rodičia svoje deti na školu, ktorej naozaj dôverujú.
Domáce vzdelávanie. Časť rodičov túži po tom, aby svoje deti sami vzdelávali. Takáto možnosť je aj na Slovensku, hoci zatiaľ sú pravidlá neprimerane prísne. V niektorých západných krajinách je práve zlá situácia na školách jedným z dôvodov, prečo rodičia využívajú domáce vzdelávanie.
Poznaj svojho učiteľa. Je dobré, ak rodičia komunikujú so školou a učiteľmi. Mali by sa zaujímať o dianie na škole, aj o to, aký učitelia na škole učia a aké majú názory na citlivé etické témy.
Organizovanie sa. Rodičia by sa navzájom mali čo najviac spoznať a vzájomne si vymieňať informácie a skúsenosti. Tak sa môžu informácie o škodlivej výchove či prítomnosti extrémistov na škole rýchlo rozšíriť a rodičia môžu efektívne podniknúť spoločné kroky na nápravu.
Žiadosť riaditeľovi školy. Ak sú dôvodné obavy, že škola, niektorí jej učitelia, alebo prizvaní lektori vyučujú žiakov o citlivých etických otázkach takým spôsobom, ktorý odporuje presvedčeniu ich rodičov, rodičia môžu poslať riaditeľovi školy žiadosť, aby ich vopred informoval o takejto výchove. Môže sa to týkať tak sexuálnej výchovy, ako aj šírenia extrémizmu, alebo iných oblastí. Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku pripravil vzorovú žiadosť riaditeľovi školy (pdf, doc), ktorú môžu rodičia v prípade potreby použiť.
Aktívny prístup vo výchove. Zo všetkého najdôležitejší je aktívny prístup rodičov vo výchove svojho dieťaťa. Rodičia by sa nemali vyhýbať ani ťažkým témam, práve naopak. Oni by mali byť prví, kto dieťaťu vysvetlí chúlostivé témy citlivo, primerane jeho veku a charakteru. Kto viac pozná svoje dieťa, ak nie práve milujúci rodičia? Kedysi nás v škole učili, že Boh neexistuje, že najlepší spoločenský systém je komunizmus, a podobne. Keď sme to v škole počuli, vedeli sme, že to patrí jedným uchom dnu a druhým von. Ak k tomu dôjde, aj dnešné deti by mali byť schopné odfiltrovať ideológie, ktoré sú zrovna trendy a nenechať sa nimi zmiasť.
Ak sa Vám tento článok páčil, podporte prosíme našu činnosť aj finančne.
Foto: Flickr, student_ipad_school - 030 by Brad Flickinger is licensed under CC BY 2.0