Žiadam zasielať HFI správy

Čo by ste robili, ak by ste túto sobotu otehotneli?

Viaceré agentúry nás pravidelne informujú o aktuálnych prieskumoch verejnej mienky na tému preferencií politických strán. Je to fajn občas si takéto prieskumy pozrieť, aspoň sa človek môže zamyslieť nad tým, koho by túto sobotu volil, alebo si len tak zahundrať na politickú situáciu. Napriek tomu, väčšinou takýmto správam nepotrebujeme venovať viac, ako pár letmých pohľadov.

Oveľa zaujímavejšie by však pre mňa bolo prečítať si prieskum na otázku, čo by ľudia robili, ak by teraz otehotneli.

Iste by sa našli takí, čo by sa veľmi potešili. Našli by sa takí, ktorých by táto otázka pobavila, pretože tehotenstvo u nich neprichádza ani len teoreticky do úvahy. A zrejme by sa našli aj takí, ktorí by sa dostali do pomykova. Teoretická možnosť otehotnenia tu síce je, ale vedome sa ňou zaoberať je príliš nepríjemné. Vďaka prieskumu by sa potlačovaná otázka dostala na svetlo Božie.

Spomínam si na rozhovor s jedným mojim známym, ktorý mi rozprával o svojom bratovi. O tom, ako si pred časom našiel priateľku, že sa priateľka k nemu práve nasťahovala a skrátka, že sa má teraz super.

Spýtal som sa ho, čo by brat robil, ak by s priateľkou otehotneli. Vzhľadom na okolnosti prípadu som pochopil, že by to bola neplánovaná, avšak možná vec.

Známy zostal chvíľu ticho, uprene sa na mňa pozrel a potom vážne, s výčitkou v hlase ma poučil, že nie je slušné sa na takéto veci pýtať.

„Ale prečo? Veď tá otázka je úplne namieste,“ ozval sa kamarát, ktorý počúval náš rozhovor. „Len na ňu pekne odpovedz a nevykrúcaj sa!“

Asi všetci tušíme, aká dráma by sa rozohrala, keby tá priateľka naozaj otehotnela. Chápem, že vopred sa o tom seriózne zamýšľať môže byť dosť nepríjemné.

V mysli sa mi vynára ešte iný obraz. Človek už nejaký čas nie je schopný splácať svoje dlhy. V schránke sa jedného dňa objaví žltý papierik z pošty. Na čele sa vyroja kropaje potu a žalúdok sa začne divne zvierať. Žltý papierik sa niekam založí v tupej nádeji, že neprevzatím listiny snáď problém zmizne.

Vytesnenie otázky možného tehotenstva mi príde v niečom podobné neprevzatiu obávanej zásielky. Človek volí pštrosiu taktiku, s nádejou, že keď pred problémom strčí hlavu do piesku, problému sa nejako vyhne. Lenže takto to nefunguje.

Už nejeden slovenský pštros nevyužil svoje zákonné možnosti a prišiel tak napríklad aj o dom. A mnohé slovenské pštrosice, zastihnuté neželaným tehotenstvom, prestrašené, hormonálne nestabilné a bez dostatočnej opory od svojho okolia, úplne stratili schopnosť vidieť aj iné, lepšie riešenia.

Pritom potratovej dráme by sa dalo predísť. Na začiatok by pomohlo vytiahnuť hlavu z piesku a položiť si aj nepríjemné otázky. Ľudia by sa tak zamysleli o probléme ešte v čase, keď mu môžu predísť, alebo aspoň o ňom porozmýšľať s čistejšou hlavou, bez časového stresu a paniky.

Plus, mnohé vzťahy by mali šancu posunúť sa k väčšej zrelosti, alebo naopak k poznaniu, že s týmto partnerom cesta ďalej nevedie, čím by si ušetrili veľa času. Alebo by jednoducho pochopili, že na niektoré aktivity ešte nedozrel čas.

V každom prípade, je dobré klásť si aj ťažšie a nepríjemnejšie otázky ako tú, komu dám svoj hlas, ak by túto sobotu boli voľby.


Dobrú príležitosť zamyslieť sa nad otázkami života ponúka aj Národný pochod za život, ktorý bude v sobotu 22. septembra 2013 v Košiciach.

 

Podporte článok na vybraliSME (kliknutím na tlačítko hlasuj).