Žiadam zasielať HFI správy

Zrušenie rodičovského dôchodku odporuje ústave

Prezident Peter Pellegrini by mal využiť svoju kompetenciu a vrátiť parlamentu zákon, ktorým sa ruší rodičovský dôchodok na prepracovanie tak, aby neoberal časť pracujúcich o ich ústavou chránené právo.

Čítať ďalej...

Zlé dni v parlamente – hrádza proti liberálno-progresívnej ideológii nefunguje

Na septembrovej schôdzi parlamentu sa hlasovalo o viacerých dôležitých návrhoch. Nedopadlo to dobre, zdá sa, že reči o hrádzi proti liberalizmu sú zatiaľ len rečami.
- zníženie daňového bonusu na dieťa
- rušenie rodičovského dôchodku
- príspevok pre tehotné absolventky štúdia neprešiel
- uznesenie proti "právu na potrat" v Charte EÚ neprešlo...

Čítať ďalej...

TS: Národný pochod za život sa bude konať už o mesiac

Bratislava/Košice 22. august 2024 – O mesiac, teda v nedeľu 22. septembra, sa bude konať Národný pochod za život. Miestom stretnutia budú Košice, kde sa konal aj historicky prvý Národný pochod za život v roku 2013.

Program sa začne už v sobotu 21. septembra popoludní v Dóme sv. Alžbety sv. omšou s biskupmi Slovenska, koncertnými vystúpeniami a duchovným programom.

V nedeľu 22. septembra dopoludnia budú biskupi sláviť bohoslužby v košických chrámoch. Po nich sú pripravené rôzne atrakcie pre deti. Od 12:30 hod. začne koncert na Hlavnej ulici, a o 13:30 hod. začne hlavný program s príhovormi a hudobným doprovodom. Samotný pochod za život bude od 14:30 do 16:30 hod. ulicami centra mesta.

Na pódiu vystúpia zástupcovia pro-life združení, odborníci, zahraniční hostia, umelci i zástupcovia cirkví. Chýbať nebudú ani svedectvá ľudí so silnými životnými príbehmi. „Veríme, že pochod ukáže krásu ľudského života a bude povzbudením pre ľudí, politikov aj celú spoločnosť, aby sme sa zasadili za ochranu práva na život úplne každého človeka, vrátane nenarodených detí,“ uviedol Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život.

Čítať ďalej...

Kandidáti do europarlamentu sa vyfarbili do dúhova

ILGA-Europe ponúkla priestor kandidátom do europarlamentu, aby sa prihlásili k ich radikálnej LGBTI agende. Zo Slovenska tak spravilo 15 kandidátov z troch politických strán Socialisti.sk, Progresívne Slovensko a Volt Slovensko. T je ich zoznam...

Čítať ďalej...

Novela zákona o rodných číslach neprešla

Parlament hlasoval o novele zákona o rodných číslach od predkladateľov Anny Záborskej a Richarda Vašečku. Podľa zákona by sa rodné číslo dalo zmeniť len na základe DNA testu. To by v praxi znamenalo, že biologickí muži si nebudú viac môcť zmeniť rodné číslo na ženské (a naopak) v rozpore s biologickou realitou.

Čítať ďalej...

Prípad Fedotova: ako sa ľudské práva zneužívajú na pretláčanie ideológie

Povojnový systém ochrany ľudských práv zlyháva. Môže za to súdny aktivizmus medzinárodných súdov, tzv. privatizácia ľudských práv a zneužívanie medzinárodných inštitúcií na šírenie ideologickej kolonizácie.

Čítať ďalej...

Neetickú výstavu BODY WORLDS treba zastaviť a vystavovaných zosnulých treba pochovať

Do Bratislavy po rokoch opäť prišla výstava mŕtvych ľudských tiel. Problém je, že takéto zaobchádzanie s ľudskými pozostatkami je nedôstojné a neľudské. 

Čítať ďalej...

Bratislava za život je výzvou na spravodlivejšiu spoločnosť

Minulý rok sme prvýkrát od pádu komunizmu zaznamenali medziročný nárast umelých potratov a za prvých šesť mesiacov tohto roka sme na tom ešte horšie ako minulý rok. 

Čítať ďalej...

Liberálom prekážajú rodičovské práva vo výchove. Strašia rodičmi, ktorí popierajú holokaust a veria v plochú Zem

Denník N sa pustil do návrhu zákona poslanca Richarda Vašečku (KÚ), na základe ktorého bude škola potrebovať rodičovský súhlas s výchovou v oblasti sexuálneho správania. A v prípade, ak o to rodičia požiadajú, aj v iných témach. Zákon by sa mal schvaľovať pravdepodobne v utorok. Pokrokári majú strach, že rodičia budú tento zákon zneužívať proti svojim deťom a nepustia ich na hodiny dejepisu, na ktorých by sa učili o holokauste a zločinoch fašizmu.

Čítať ďalej...

Vašečkov zákon o informovanom súhlase pomôže ochrániť žiakov od ideologických excesov

Poslanec Vašečka navrhuje zákon, podľa ktorého budú mať rodičia právo vysloviť informovaný súhlas s výchovou a vzdelávaním v oblasti sexuálneho správania. 

Čítať ďalej...

Vládny zákon o dôverníkoch je ukážka proti-rodinnej politiky

Dnes má parlament na stole zákon o fiduciárnom vyhlásení, ktorý zavádza inštitút notársky registrovaných dôverníkov. Zákon je podľa ministra Karasa reakciou vlády na vraždu pred barom Tepláreň, a má uľahčiť životné situácie LGBT párov, a iných nezosobášených osôb.

Problém je, že tento zákon oslabuje jedinečné postavenie manželstva a rodiny.

Čítať ďalej...

Zoznámte sa, toto je pán Veronika

Náš zákonodarca mal našliapnuté, že obnoví poriadok v slovenskom práve a postaví veci späť na nohy. Žiaľ, navrhovatelia sa trochu nepochopiteľne rozhodli, že pri novele zákona o mene a priezvisku sa vydajú opačným smerom a spôsobia opak. Efekt novely zákona o rodných číslach sa vytratí.

Potešil som sa návrhu novely zákona o rodnom čísle, pretože je závanom zdravého rozumu. Ten návrh v podstate hovorí, že údaj o pohlaví (tak, ako je obsiahnutý v rodnom čísle) má vyjadrovať pohlavie človeka. Tento návrh vnímam ako primeranú reakciu zákonodarcu, ktorý reaguje na excesy výkonnej a súdnej moci a snaží sa navrátiť vnútornú logiku do nášho práva.

Čítať ďalej...

Bulharsko ukazuje cestu, ako zastaviť Európsky súd v otázke transsexualizmu

Transsexualizmu sa v Európe darí aj vďaka súdom, ale na Balkáne platí opak. Text ukazuje, ako sa bulharské súdy vzopreli aktivizmu Európskeho súdu pre ľudské práva. Píše Patrik Daniška.

Súdny aktivizmus Európskeho súdu pre ľudské práva v aktuálnych ideologických témach, ako sú gender a LGBT, je obzvlášť divoký. A bude to ešte horšie. Je preto veľmi dôležité, aby sme sa ako krajina, ale aj celý región strednej a východnej Európy, zamysleli nad otázkou, ako na excesy tohto súdu reagovať. Cieľom, ktorý treba dosiahnuť, je ochrana základných noriem nášho práva, a možno trochu paradoxne aj ochrana samotných ľudských práv, ktoré tento súd čoraz viac prekrúca. Jednou z možných ciest je adekvátna reakcia vnútroštátnych súdov. Cenný príspevok do diskusie z tohto uhla pohľadu ponúka séria rozhodnutí bulharských súdov (Ústavného súdu Bulharska a Najvyššieho kasačného súdu Bulharska) v téme úradného prepisu pohlavia.

Čítať ďalej...

Zákon o dôverníkoch poslúži na tunelovanie manželstva

Zákon o fiduciárnom vyhlásení je nastavený ako tunel na vykrádanie manželstva. Píše Patrik Daniška. 

Fiduciárne vyhlásenie sa dá vnímať ako osobitná forma plnomocenstva pre dôverníka, s istými prvkami závetu, lebo umožňuje aj prejavy vôle pre prípad smrti. Ide o nový inštitút súkromného práva porovnateľný s plnomocenstvom a závetom. Môže ho využiť prakticky ktokoľvek. Čisto z právneho hľadiska vzaté, v samotnom inštitúte hodnotový problém nie je.

Za problém však považujem to, ak sa na tento inštitút súkromného práva majú nadviazať výhody verejného práva, ktoré sú doteraz určené pre rodiny, najmä pre manželov.

Čítať ďalej...

Ideológia Európskej komisie: Najlepším záujmom dieťaťa má byť klamstvo o jeho pôvode a rodičoch

Európska komisia presadzuje homoadopcie, matku a otca má nahradiť prvý a druhý rodič. Minister Karas je proti.

Európska komisia pripravila návrh nariadenia EÚ o uznávaní rodičovstva. S uznávaním rodičovstva otca a matky samozrejme problém nie je, to funguje odjakživa. Eurokomisia však chce presadiť, aby sme za rodičov uznávali aj osoby rovnakého pohlavia.

Čítať ďalej...

Prečo chápeme mužov a ženy v biologickom význame

Slová muž a žena odnepamäti vyjadrujú biologické pohlavie. Čo všetko z tohto jednoduchého tvrdenia vyplýva a čo vyplýva z jeho popretia?

Muž a žena sú pohlavne komplementárne bytosti, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Rozmnožovacia sústava človeka je rozdelená na dve časti, mužskú a ženskú, jedna bez druhej sú nekompletné. To znamená že muž, rovnako ako žena, sa vzájomne potrebujú, aby mohli splodiť dieťa. Táto inakosť je nesmierne tvorivá, pretože je zdrojom života nás všetkých.

Čítať ďalej...

Turnaway Study: potratová štúdia, na ktorú sa odvoláva Bittó Cigániková, má množstvo nedostatkov

Zistenie, že až 96 percent žien, ktorým bol potrat odmietnutý, by si po piatich rokoch už potrat neželalo, médiá odignorovali.

V odbornej literatúre z celého sveta bolo publikovaných množstvo štúdií, ktoré preukázali súvis medzi umelým potratom a zhoršeným psychickým zdravím matiek po tomto zákroku. Turnaway Study však došla k celkom iným záverom a jej autori, ale aj veľké médiá a pro-choice politici, ju radi prezentujú ako dôkaz, že ženy po potrate psychické problémy nemajú.

Čítať ďalej...

Deti, ktoré sa narodili zo skúmavky, majú väčšie riziko rakoviny. Ešte horšie je to po zmrazení embryí

Ak bolo dieťa zmrazené po umelom oplodnení, má o 69 percent vyššie riziko rakoviny ako to, ktoré bolo počaté spontánne.

To, že umelé oplodnenie môže predstavovať riziko pre zdravie dieťaťa, naznačili viaceré štúdie. Nová škandinávska štúdia, ktorá sa zamerala na súvis umelého oplodnenia a rakoviny, ukazuje, že detské plody, ktoré boli pri umelom oplodnení zmrazené (takzvaným procesom kryoprezervácie), sú na tom s rizikom rakoviny najhoršie.

Čítať ďalej...

Maďarská kreativita v ochrane života. Matky si pred potratom vypočujú tlkot srdca dieťaťa

Maďarsko dlhodobo odmietalo akékoľvek zmeny v téme ochrany života pred narodením. Teraz však dochádza k prekvapivej a inšpiratívnej zmene legislatívy.

Maďarský minister vnútra podpísal vyhlášku, podľa ktorej bude musieť žiadosť o umelý potrat obsahovať aj potvrdenie gynekológa, že oboznámil matku so „známkami fungovania životných funkcií plodu“. To by v praxi malo znamenať, že matka si pred potratom vypočuje tlkot srdca dieťaťa, ktoré žiada usmrtiť. Vyhláška nadobudla účinnosť tento týždeň – 15. septembra 2022.

Čítať ďalej...

Transgender: Generál Lengvarský pripravil nový útok

Kontroverzné odborné uznesenie o transsexualizme by mohlo platiť už o pár týždňov. Ak sa nič nestane. 

Ministerstvo zdravotníctva vydalo začiatkom apríla odborné usmernenie, podľa ktorého sa rozširujú možnosti, ako dosiahnuť úradnú zmenu pohlavia. Doposiaľ sa vyžadoval chirurgický zákrok – okrem iného aj preto, aby sa predišlo právnemu chaosu pri určovaní materstva a otcovstva (napríklad existencii tehotných „oteckov“). Podľa Lengvarského usmernenia by však na zmenu pohlavia malo stačiť aj podávanie hormónov opačného pohlavia, dokonca v prípade ak to zo zdravotných dôvodov nie je možné, nebude sa vyžadovať ani to. Čiže „tehotný muž“ (v skutočnosti biologická žena, úradne uznaná za muža) by sa čoskoro mohol stať právnou realitou už aj u nás.

Čítať ďalej...

Dúhová vlajka je symbol odporujúci ústavnej definícii manželstva

V celej diskusii nezaznel ešte jeden argument. Slovenská ústava nehovorí len to, že sa neviažeme na žiadnu ideológiu, ale zároveň definuje a chráni aj manželstvo ako zväzok muža a ženy.

Zákaz dúhových vlajok na štátnych a verejných budovách, osobitne budovách veľvyslanectiev a verejného ochrancu práv, je úplne na mieste. Dúhová vlajka je symbol LGBTI+ hnutia, ktoré prakticky v celom svete presadzuje zmenu definície manželstva tak, aby zahŕňala aj páry rovnakého pohlavia.

Čítať ďalej...

Matovičov prorodinný balíček treba podporiť

Zdanenie rodín s deťmi je na Slovensku veľmi vysoké. Vládny návrh pomoci rodinám to chce zmeniť, preto ho treba podporiť.

Predstavte si rodinu, v ktorej muž pracuje a žena je doma na rodičovskej dovolenke s tromi deťmi. Muž v tom čase zo svojho platu živí päť ľudí. Je neprimerané od neho očakávať, aby plnohodnotne financoval daňami ešte aj štát.

Za normálnych okolností tento muž dokáže svojou prácou zabezpečiť dostatočný príjem pre rodinu. Dôležité však je, aby mu štát v čase, keď živí spomínaných päť osôb, nebral priveľa peňazí na odvodoch a daniach. Tých priamych i nepriamych.

Čítať ďalej...

Dilema transsexualizmu – skalpel alebo len chémia? Odpoveď: Ani jedno

Ak chceme hľadať správne riešenie na otázku zmeny pohlavia, nenájdeme ho, keď do nášho uvažovania vpustíme lož. Takou lžou je predpoklad, že pohlavie sa dá zmeniť.

Minister Lengvarský navrhol zmenu možnosti úradnej zmeny pohlavia. Doposiaľ sa u nás vyžadovali chirurgické zásahy, po novom malo stačiť aj len užívanie hormónov opačného pohlavia, prípadne ak by to bolo zo zdravotných dôvodov kontraindikované, netreba užívať ani hormóny. Vo štvrtok poslancom OĽaNO oznámil, že tento návrh stiahne, ale to by nemalo stačiť. Problém totiž pretrváva.

Čítať ďalej...

EÚ chce schváliť eurozločiny z nenávisti. Slovensko sa nebráni, zastupuje nás Kolíková

 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková návrh na schválenie eurozločinov podporuje a sama je zástancom rozširovania tohto zoznamu o nové kategórie. Parlament nestihol k téme prijať žiadne odporúčanie, čo má tiež svoj dôvod, píše Patrik Daniška.

Dnes, v piatok 4. marca bude Rada EÚ rokovať o rozšírení zoznamu eurozločinov o nenávistné prejavy (hate speech) a nenávistné trestné činy (hate crimes). Práve tento typ trestných činov sa v západných krajinách stále častejšie používa na umlčiavanie politicky nepohodlných názorov. Ak by návrh prešiel, EÚ začne diktovať, ktoré prejavy budú trestné v celej Únii.

Čítať ďalej...

Zákon o pomoci tehotným ženám nebol schválený

Dňa 11. 11. 2021 sa v parlamente hlasovalo o návrhu zákona o pomoci tehotným ženám ako celku. Zákon nebol schválený. Hlasovala zaň presne polovica prítomných poslancov, čo nestačilo na jeho prijatie. Pozrite sa, ako hlasovali jednotliví poslanci.

Čítať ďalej...

Bližší pohľad na návrhy poslankyne Bittó Cigánikovej: Sú protisociálne

Poslankyňa Bittó Cigániková prezentuje svoje pozmeňovacie návrhy proti Záborskej novele ako sociálne, ktoré majú zlepšiť pomoc tehotným matkám. U časti z nich je to však presne naopak.

Aby sme boli presní, dvanásť pozmeňovacích návrhov poslankyne Cigánikovej sú jeden veľký chaos a neodbornosť. Sú tam mnohé protichodné návrhy – niektoré aj pomáhajú, niektoré, naopak, sociálnu pomoc obmedzujú. Ale najviac z nich jednoducho len podkopáva novelu, lebo idú opačným smerom, ako samotný návrh zákona, dokonca majú za cieľ zhoršiť stav oproti súčasne platnému.

Keby tieto anti-pozmeňováky prešli, Záborská bude riešiť dilemu, či zákon stiahnuť úplne, aby neprešlo zhoršenie stavu. Toto nie je nesúhlas, toto je zákernosť voči koaličnému partnerovi a jeho zákonu. Nechápem, ako môže nejaká koalícia takto fungovať.

Čítať ďalej...

Zákon o pomoci tehotným ženám prešiel prvým čítaním. Ako hlasovali poslanci?

Dňa 6. 10. 2021 sa v parlamente hlasovalo o návrhu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý predložila skupina poslancov pod vedením Anny Záborskej. Ide o návrh viacerých zmien, ktoré síce nezastavia zabíjanie nenarodených detí, ale môžu pomôcť v konkrétnych situáciách, aby sa matky rozhodli pre život dieťaťa.

Zákon prešiel do druhého čítania, pričom za návrh hlasovalo 75 poslancov, proti 26 poslancov, zdržalo sa 26, nehlasovali 3. Neprítomných bolo 20 poslancov – z týchto neprítomných by zrejme ešte pribudlo pár hlasov za.


Čítať ďalej...

Pro-choice tábor proti možnosti voľby pre nemocnice

Pro-potratový tábor zrejme cíti neistotu v tom, čo hlása. Prečo inak by lekárom a nemocniciam nedoprial možnosť voľby?

Aj rozprava k návrhu zákona o pomoci tehotným ženám na schôdzi parlamentu ukázala, že takzvaní pro-choice politici obhajujú možnosť voľby len niekedy. Ak vedie možnosť voľby k odmietnutiu potratu zo strany nemocníc, už je to pre nich problém.

Čítať ďalej...

Klinika s reklamou na potraty spravila z Levíc mesto smrti

Poslanci stoja pred otázkou, či má byť Slovensko krajinou, kde sa zo zabíjania nenarodených detí robí súťaž.

Možno ste si všimli, že Záborskej zákon o pomoci tehotným ženám chce zastaviť reklamu na umelé potraty. Poslankyňa Bittó Cigániková spochybňuje, že by reklama na potrat na Slovensku vôbec existovala. Lenže ona existuje už roky a zdá sa, že je veľmi účinná.

Čítať ďalej...

Ak chceme viac kňazských povolaní, podporme domáce vzdelávanie

Keď bol pred štyrmi rokmi na festivale Bratislavské Hanusove dni americký sociológ Mark Regnerus, spomenul aj to, že presviedča amerických biskupov, aby podporovali domáce vzdelávanie, ak chcú viac kňazských povolaní.

Zhruba v tom istom čase vyšla štúdia Centra pre aplikovaný výskum v apoštoláte na Georgetown University, ktorá tento fenomén potvrdila. Štúdia zistila, že 8 percent bohoslovcov v poslednom ročníku amerických seminárov, teda krátko pred vysvätením, boli ako deti vzdelávaní doma, pričom priemerná doba domáceho vzdelávania trvala 7 rokov. Na katolícke školy chodilo 40 až 50 percent seminaristov.

Zo štúdie vyplýva, že absolventi katolíckych škôl sa hlásia do seminára vo väčšej miere ako absolventi iných škôl. No najväčší záujem o kňazstvo majú doma vzdelávané deti.

Čítať ďalej...

Zosúladiť rodinný a pracovný život: staronové kladivo proti rodine

Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému bábätko, byť spolu, dcéra

Náš štát i Európska únia sa pustili do zosúlaďovania rodinného a pracovného života. Žiaľ, tento zdanlivo neutrálny pojem sa ukazuje byť nástrojom zameraným proti rodine. V podstate sú tri možnosti, ako môže štát zosúlaďovať rodinný život a prácu.

Čítať ďalej...

Homoadopcie sú v rozpore s najlepším záujmom dieťaťa

Pri vstupe do EÚ sme boli ubezpečení, že na nás nebude vyvíjaný ideologický nátlak. Prijatím nového nariadenia by sa EÚ stala nástrojom na šírenie ideologicky motivovaných deformácií rodinného práva.

Európska komisia sa pustila do tlaku na členské štáty, aby uznávali rodičovstvo založené v inej krajine EÚ. Samozrejme, takáto iniciatíva dáva momentálne zmysel vo vzťahu k „rodičovstvu“ osôb rovnakého pohlavia, keďže s uznávaním rodičovstva jednej matky a jedného otca nie je žiaden problém. Tým sa koniec koncov netají ani predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá o tejto téme hovorila pri Stratégii rovnosti LGBT osôb.

Čítať ďalej...

Schvaľovanie učebníc: Gröhling ubral kompetencie odborníkom a pridal svojmu ministerstvu

Minister Gröhling zásadným spôsobom zmenil pravidlá schvaľovania didaktických prostriedkov. Odborné stanoviská budú potrebné v oveľa menšej miere a ministerstvo ich podľa novej smernice môže dokonca ignorovať.

O snahe ministra Gröhlinga liberalizovať školstvo sme už písali: v pripomienkovom konaní je návrh zákona, ktorým sa má liberalizovať trh s učebnicami, zrušiť overovanie alternatívnych vzdelávacích programov v praxi, zaviesť vágny princíp inkluzívneho vzdelávania a rešpektovania rozmanitosti, ako aj zaviesť povinnosť škôl vydávať potvrdenia o absolvovaní školy so zmenenými údajmi, ak dodatočne dôjde ku zmene pohlavia.

Hoci je tento návrh reformy školského zákona ešte len na začiatku legislatívneho procesu a nie je isté, v akej podobe prejde, minister Gröhling sa do liberalizácie trhu s didaktickými prostriedkami už pustil, a to zásadnou zmenou ministerských smerníc. Spravidla sa najskôr zmení zákon, až potom sa upravujú vykonávacie predpisy. Minister Gröhling zvolil opačný postup a do zásadných zmien sa pustil aj bez zmeny zákona...

Čítať ďalej...

Gröhling otvára tému transgender. Debata o práve poznať skutočné pohlavie sa začína

Minister školstva Branislav Gröhling navrhuje výraznú liberalizáciu vzdelávacieho systému, konzervatívne organizácie začínajú zberať podpisy proti novele.

LGBT aktivisti sa už dlhšiu dobu dožadujú, aby transgender osoby mali možnosť úplne utajiť svoje skutočné pohlavie. Teraz im vychádza v ústrety minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý v novele školského zákona navrhuje spätne vydávať potvrdenia o absolvovaní školy, v ktorých bude zmenené pohlavie absolventa (pri vysokých školách už bola takáto zmena presadená v roku 2018 za premiérovania Petra Pellegriniho).

Čítať ďalej...

Biologickí muži nemôžu športovať so ženami, nové pravidlo v ragby

Transgenderizmus v športe môže byť zvlášť nebezpečný pre zdravie žien. Rastie tlak na ochranu športovkýň, opatrenia ako prvá prijala Medzinárodná ragbyová federácia.

Medzinárodná ragbyová federácia World Rugby prijala na jeseň nové pravidlá pre účasť transgender osôb v tomto športe. Transgender „športovkyne“ (teda osoby po tranzícii z muža na ženu) podľa nich viac nebudú môcť súťažiť spolu so ženami. Bolo by to pre ne príliš nebezpečné.

Federácia sa podľa svojich slov snaží o inklúziu transgender športovcov, avšak za súčasného stavu poznania nemôže konať inak. Biológia nepustí – v rugby sa inkluzivita s férovosťou a bezpečnosťou jednoducho nedá skĺbiť.

Čítať ďalej...

Bittó Cigániková ukázala, prečo potrebujeme zákon o ochrane nenarodených

 
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková sa v rozhovore pre Štandard opäť zasadila za legálne vraždenie nenarodených detí. Ňou zmienené argumenty v prospech umelého potratu však neobstoja. Aj na jej príklade vidieť, aké dôležité je zakázať potraty zákonom.

Čítať ďalej...

Marie Stopes, feministická ikona s láskou k Hitlerovi

 Marie Stopes, feministická ikona s láskou k Hitlerovi

Jedna z najväčších potratových organizácií Marie Stopes International mení svoj názov. Jej praktiky však zostávajú nezmenené.

MSI Reproductive Choices, tak znie nový názov organizácie, patrí medzi najväčšie potratové organizácie na svete (sami o sebe vravia, že sú najväčšia) a je známa tým, že sa zameriava na export potratov a antikoncepcie do rozvojových krajín, najmä Afriky a Ázie. Jej agresívne a nelegálne praktiky viedli k zákazu jej činnosti už v niekoľkých krajinách, napríklad Keni, Zambii a Nigeri. Napriek tomu dostáva štedré dotácie z verejných zdrojov, najmä od svojej materskej krajiny Spojeného kráľovstva.

Čítať ďalej...

Zákon o pomoci tehotným matkám neprešiel o jeden hlas

V utorok 20. 10. 2020 sa hlasovalo o zákone z dielne OĽaNO/KÚ, ktorý mal zlepšiť pomoc tehotným matkám. Zákon neprešiel o jediný hlas: prítomných bolo 117 poslancov, za hlasovalo 58, proti 45, zdržalo sa 12, nehlasovali 2.


 

Čítať ďalej...

Záborskej zákon zablokovaný. Ako hlasovali poslanci?

Strany SaS, SMER-SD, HLAS, ĽSNS a väčšina strany Za ľudí vytiahli hlasovacie karty a spôsobili, že parlament nebol uznášaniaschopný.



Čítať ďalej...

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Pomohla by im dlhšia doba na premyslenie.

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Jedna zo základných mantier obhajcov potratov je, že ak už raz matka žiada o potrat, má to poriadne premyslené, jej rozhodnutie je pevné a nemali by sme ju viac obťažovať. Takto argumentuje poslankyňa Cigániková aj proti predĺženiu doby na premyslenie zo 48 na 96 hodín, ktoré bude čoskoro prerokované v parlamente. Realita je však často iná.

Čítať ďalej...

Chýbali štyri hlasy

Včera sa hlasovalo o návrhu zákona, ktorý mal zlepšiť poučenie matiek a zakázať reklamu na potraty. V októbri zákon hladko prešiel prvým čítaním (podporilo ho 78 poslancov), no včera v konečnom hlasovaní ho podporilo len 59 poslancov (59 za, 24 proti, 40 sa zdržalo, 1 nehlasoval, 26 neprítomných). Na schválenie chýbali štryri hlasy!

Včera teda za zákon hlasovalo o 19 poslancov menej, ako v prvom čítaní. Kde sa hlasy stratili?
Tu je porovnanie hlasov ZA v prvom a treťom čítaní:
 

Čítať ďalej...

Kde sa stala chyba?

Obhajcovia aj odporcovia potratov hovoria o rovnosti, napriek tomu zastávajú presne opačné pozície.

 

Dostala sa ku mne pozvánka na akciu Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv. Na demonštráciu sa nechystám, ale musím sa priznať, že viaceré výroky ma oslovili.

„Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás.”

„Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých ľudí – vrátane žien a ďalších ľudí s maternicou, ľudí zo sexuálnych, etnických a iných menšín. Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať všetky práva vrátane sexuálnych a reprodukčných práv.”

Čítať ďalej...

Lepšie poučenie áno, pochovávanie nie

Ako hlasovali poslanci o zlepšení ochrany života a o pochovávaní potratených detí.

Včera (28.10.2019) parlament konečne posunul do druhého čítania návrh na zlepšenie ochrany života nenarodených detí. Ide o návrh poslankýň SNS Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej, ktorý zavádza pravidlo, aby matka mohla pred potratom vidieť na ultrazvuku svoje dieťa a počuť jeho tlkot srdca, a ktorým sa súčasne aj zakazuje reklama na potraty.

 

Ide o veľmi významné hlasovanie. V tomto parlamente bolo už sedem pokusov zlepšiť ochranu života, no zatiaľ žiadny nevyšiel. Teraz sme sa konečne posunuli dopredu! Ukázalo sa, že zlepšenie ochrany života je možné, a verím, že zákon bude schválený a pani prezidentka ho nebude bojkotovať. Potrat nie je dobrý pre nikoho, nenarodené deti a ich matky si zaslúžia viac.

Zo 128 hlasujúcich poslancov bolo 78 za, 13 proti a 37 sa zdržalo. Tu je prehľad hlasovania poslancov:

Čítať ďalej...

Slovensko intervenuje v transgender spore

Rozhodnutie vo veci O. H. a G. H. proti Nemecku môže negatívne ovplyvniť základné princípy rodinného práva.

Istá Nemka si najskôr dala zmeniť svoje meno na mužské a o rok na to jej bolo oficiálne zmenené aj jej pohlavie. K zmene pohlavia pritom došlo bez zásahu na jej reprodukčných orgánoch. (Zásahy na reprodukčných orgánoch ako podmienku pre zmenu pohlavia už Európsky súd pre ľudské práva medzičasom v roku 2017 aktivisticky zakázal.) O dva roky po tejto papierovej zmene pohlavia (v r. 2013) sa stal „zázrak“ – tento čerstvý ‚muž‘ porodil dieťa, a to vďaka spermii od neznámeho darcu.

Čítať ďalej...

Slovenská vláda oznámila OSN, že nebude ratifikovať Istanbulský dohovor

Ešte by to mala oznámiť Rade Európy.

Dokument Odporúčania adresované Slovenskej republike počas tretieho kola Univerzálneho periodického hodnotenia Rady OSN pre ľudské práva sa stal známym vďaka akceptovaniu pripomienok Holandska a Francúzska, aby Slovensko zaviedlo registrované partnerstvá.

Proti tomuto prešľapu sa už rozbehla petícia, lebo je naozaj zvláštne, že sa naša vláda k takémuto niečomu zaviazala. Kto jej dal na to mandát? Kedy bola o tejto veci zmenená koaličná dohoda?

Popri tomto faux pas ušiel pozornosti fakt, že v tom istom dokumente zaslanom OSN sa objavili aj požiadavky na ratifikáciu Istanbulského dohovoru, konkrétne od krajín Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Island, Gruzínsko, Nemecko, Španielsko, Tunisko, a samozrejme Turecko. A dôležité je, že slovenská vláda tieto pripomienky neakceptovala a oznámila OSN, že dohovor nebude ratifikovať.

Čítať ďalej...

Čítať ďalej...

Otvorený list ministerke kultúry SR Ľubici Laššákovej

17. mája 2019

Vážená pani ministerka kultúry Ľubica Laššáková,

dovoľte nám vyjadriť podporu Vášmu rozhodnutiu nefinancovať v rámci dotačného programu Ministerstva kultúry SR pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva politické aktivity LGBTI+ organizácií, ktoré vyvolávajú v spoločnosti zbytočné napätie.

Čítať ďalej...

Zákon, ktorý zlepší ochranu matiek a nenarodených detí

V parlamente je Vašečkov návrh zákona na ochranu života nenarodených detí. O čo v ňom ide?

 

V lete náš parlament zmietol zo stola návrh zákona o ochrane života, ktorý predložila Kotlebova ĽS NS (návrh bol vzápätí opätovne podaný). Viacerí poslanci sa vtedy vyjadrili, že s obsahom zákona síce súhlasia, no nepodporia ho kvôli osobám predkladateľov. Richard Vašečka sa vtedy rozhodol, že predloží svoj návrh zákona, za ktorý by už pro-life poslanci nemali mať problém hlasovať. Tento zákon bol koncom septembra predložený.

Čítať ďalej...

Svedectvá matiek, ktoré prišli o nenarodené deti

V dušičkovom období si spomíname aj na deti, ktoré zomreli pred narodením.

Koľko detí bolo zabitých, že o tom ani ich mamy nevedia?

Čakala som tretie dieťa. V deviatom týždni som začala slabo krvácať a tak ma zastupujúci gynekológ poslal do nemocnice. Na príjme sa ma zdravotná sestra pýtala koľko mám detí a aké sú staré. Povedala som jej, že dve, a že sú ešte malé. Ona mi na to odpovedala, že mám s nimi dosť starostí.

Čítať ďalej...

Legalizácia potratovej tabletky nie je dobrý nápad

Matka, ktorá dieťa potráca, je celý čas pri vedomí, má kŕče, bolesti, krvácanie, po častiach z nej vychádzajú kúsky dieťaťa, ktoré musí niekam dať. Toto je naozaj silný nápor na jej psychiku.

 

Včera vyšiel na denníku N článok podporujúci legalizáciu chemického potratu. K téme som sa mal možnosť vyjadriť za odporcov registrácie potratových prípravkov. Keďže sa niektoré body môjho vyjadrenia nedostali do článku, tu je text celej mojej reakcie:

Čítať ďalej...

Hriechy a potraty

Veľa matiek svoje rozhodnutie ísť na potrat ľutuje.

Teológ Miroslav Kocúr sa zastal legálnosti potratov. Ide podľa neho síce o hriech (aspoň v prípade ľahkovážnych potratov), ale to nás ešte neoprávňuje potraty paušálne zakázať zákonom. Prekročili by sme tým podľa neho kompetencie náboženstva.

Problém potratu je však oveľa komplikovanejší, ako len to, či ide o hriech. Potrat predsa nie je vôbec dobrý ani pre matku, ktorá sa ho rozhodne podstúpiť! Veľa z nich toto svoje rozhodnutie spätne ľutuje. Smútia, majú depresie, samovražedné sklony, narušený vzťah k deťom a mužom, stratia úctu k sebe samej. Toto sú vážne veci. Počul som príbeh o staršej žene, ktorej nestačil dôchodok a dostala sa do dlhov. Keď sa jej snažili pomôcť, ukázalo sa, že má extrémne vysoké účty za teplú vodu. Časom sa podarilo zistiť, že dôvodom bol pretrvávajúci pocit nečistoty. Táto pani bola pred mnohými rokmi na potrate, a kvôli tomu sa cítila nečistá a mala nutkavú potrebu sa neustále sprchovať. ...

Čítať ďalej...

Fotoreportáž z manifestácie



Čítať ďalej...

Istanbulský dohovor: nesadnime na lep ústavnému súdu

Otázka, či je Istanbulský dohovor v súlade s našou ústavou, je nepodstatná. Dohovor treba zamietnuť bez ohľadu na to, čo by mohol ústavný súd povedať.

Čítať ďalej...

Pomôžte s distribúciou Novej ženy

Chcete pomôcť so šírením informácií o rizikách potratu?

Budeme veľmi radi, ak letáky Nová žena zanesiete do gynekologickej ambulancie, čakárne v nemocnici, na školu, internát, do zariadenia sociálnej pomoci, alebo na iné vhodné miesto. Napíšte nám email na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. (počet kusov, adresu na doručenie a informáciu, kam leták plánujete zaniesť).

Čítať ďalej...

Účel nesvätí hniezda záchrany

OSN opäť raz od nás žiada nezmysly. No v jednej veci má pravdu, hniezda záchrany nie sú dobrá vec. Deti by sa jednoducho odkladať nemali...

Čítať ďalej...

Rada pre sudcu Gorsucha, ak by sa ho pýtali na potraty

Pro-choice svetonázor je chaotickou zmesou protichodných myšlienok.

Sudcovi Gorsuchovi nemôžem radiť vo veciach ústavného práva a právnej filozofie, pretože tieto veci pozná oveľa lepšie ako ja. Zamýšľam sa však nad diskusiou o potratoch v súčasnej americkej spoločnosti, a tak môžem ponúknuť nejaké myšlienky k tejto téme, alebo prinajmenšom poskytnúť jeho poznámkam istú prehľadnú osnovu. Tu píšem, čo by som sudcovi Gorsuchovi povedal, keby sa ma opýtal na radu vo veci potratov.

Čítať ďalej...

Kiež by sme tu boli tiež

Eutanázia je nenávratný útek z reality.

Holandsko je lídrom v liberalizácii eutanázie. Koncom minulého roka sa objavili správy, že v holandskom parlamente je návrh na rozšírenie eutanázie aj pre starých ľudí unavených životom. Motivácia sa javí byť čisto ušľachtilá, a to umožniť starým ľuďom, ktorí sa cítia byť „zbytoční a nepotrební“, zomrieť.

Nedávno som čítala poviedku Kéž bychom tu byli taky od fínskeho spisovateľa Pasi Ilmari Jääskeläinena. Jej príbeh ma prinútil rozmýšľať o tom, že eutanázia je obrovským zlyhaním štátu a spoločnosti. Ak by mal štát sledovať dobro svojich občanov a umožniť im hľadať a napĺňať svoje poslanie, potom eutanázia rezignuje na tento cieľ. Zaobalene podsúva vybranej skupine občanov, že ich život sa už má skončiť.

Čítať ďalej...

Prečo sa heterosexuál neožení? Reakcia na Richarda Sulíka.

Rozširovanie rovnakých výhod na vzťahy, ktoré nie sú rovnaké, je rovnostárstvo.

Čítať ďalej...

Nebyť európsky liberál je super, ale dá sa ísť ešte ďalej – reakcia na Richarda Sulíka

Vyznanie Richarda Sulíka, že nie je európsky liberál, v mnohom poteší. No má aj slabšie miesta, najmä nekonzistentný postoj k manželstvu a registrovanému partnerstvu.

Čítať ďalej...

Hroby pre nenarodené deti

V roku 2012 vzniklo v Nevoľnom prvé spoločné hrobové miesto pre potratené deti. Tento rok pribudli tri ďalšie. ...

Čítať ďalej...

Je etické zabiť Paľa?

Aký je problém s ľudskými embryonálnymi kmeňovými bunkami.

Čítať ďalej...

Ako súd zobral deťom šancu na maminku

Ústavný súd v Českej republike svojím plenárnym nálezom rozhodol, že zákaz adopcií detí registrovanými partnermi je v rozpore s českou Ústavou. Registrovaní partneri v Česku tak majú otvorené dvere k osvojeniu dieťaťa. ...

Čítať ďalej...

Čo skutočne naše deti potrebujú

Janka sa ako osemmesačné bábätko dostala do nemocnice. Mama nemohla byť s ňou, tak ju každý deň chodili navštevovať. Prvý deň plakala. Druhý deň bola smutná a apatická. Tretí deň sa na nich už ani nepozrela. Okamžite ju zobrali so sebou domov.

Čítať ďalej...

14 nemocníc začína informovať o práve pochovať potratené dieťa

Rodičia majú už niekoľko rokov právo vyžiadať si od zdravotníckeho zariadenia pozostatky potrateného dieťaťa na pochovanie. V praxi však často narážajú na rôzne prekážky, najmä na nevedomosť, neochotu či dokonca výsmech zo strany niektorých zdravotníkov.

Čítať ďalej...

Podarilo sa nám získať naše bábätko

Neskoro v noci sme sa s manželom ponáhľali na pohotovosť do nemocnice na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Po zdrvujúcej správne, že bábätko nežije, som vedela, že musím podstúpiť kyretáž. Ešte v noci ma hospitalizovali s tým, že ráno absolvujem predoperačné vyšetrenie a následne zákrok.

Čítať ďalej...

Kauza potratovej tabletky je späť

Sú tomu tri roky, čo sa na Slovensku vášnivo diskutovalo o zaregistrovaní potratových tabletiek. V týchto dňoch sa rozhoduje o žiadosti predĺžiť registráciu jedného z týchto prípravkov.

Koncom roka 2012 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bez verejnej diskusie zaregistroval dva potratové prípravky – Medabon a Mifegyne, oba s účinnou látkou mifepristón známou aj pod názvom RU-486. Ide o „lieky“, ktoré sa majú použiť na usmrtenie a potratenie nenarodeného dieťaťa. Ide vlastne o chemickú (k zdraviu matky ešte menej šetrnú) alternatívu ku klasickému chirurgickému potratu. ...

Čítať ďalej...

Stretli sme sa s prezidentom Kiskom

Včera sme sa s Jozefom Kozákom a Petrou Heretovou ako zástupcovia Národného pochodu za život stretli s pánom prezidentom Kiskom.

Čítať ďalej...

Pro-life blues (pred voľbami a po voľbách)

Predstavme si konzumistickú spoločnosť, v ktorej sa ročne úmyselne usmrtí niekoľko tisíc bezdomovcov. Deje sa to už niekoľko desiatok rokov a verejnosť si na daný fakt privykla. Samozrejme, nikto vraždenie bezdomovcov otvorene neschvaľuje, ale boj proti vraždeniu bezdomovcov nie je na programe dňa. Sú predsa situácie, kedy môže byť život s človekom formátu bezdomovca peklom. A hoci väčšina, ako som napísal, vraždenie nezdieľa, prieči sa jej vnucovať spoločnosti svoje morálne presvedčenie. Nechce preto rušiť zákon, ktorý vraždenie bezdomovcov za určitých podmienok legalizuje.

Čítať ďalej...

Pro-life politika: je dobré, keď strany prichádzajú s reálnymi návrhmi

Jedným z cieľov Národného pochodu za život bolo presvedčiť politické strany, aby si do svojich volebných programov dali realistické pro-life návrhy. Na túto výzvu najlepšie zareagovali strany KDH, OĽaNO a SNS.

Čítať ďalej...

Stimuly na záchranu života

Minulý týždeň vláda schválila stimuly pre tri firmy, spolu za 7,7 mil. Eur. Vďaka týmto investičným stimulom by malo vzniknúť spolu 552 nových pracovných miest. Keď čísla vydelíme, vyjde nám suma 13 949 Eur. To je výška investičného stimulu pripadajúca na jedno nové pracovné miesto.

Pre zaujímavosť som sa pozrel na stránku darcovského systému Zachráňme životy, ktorý zbiera peniaze a potom z nich financuje pomoc tehotným matkám a ich nenarodeným ...

Čítať ďalej...

O čom bol Pochod za život

Keď si niekto čítal titulky novín, mohol byť zmätený. Napríklad SME malo k článku o pochode nadpis: Pochod za život: Zákaz potratov či registrovaných partnerstiev. Tlačená verzia denníka N naopak uviedla článok nadpisom: Nie zákaz, chcú zmenu potratov. Ktorý nadpis vystihol realitu? Myslím, že verne ani jeden.

Čítať ďalej...

Riešením diskusie o potratoch nie je prijatie zákona

Diskusia o potratoch nie je práve témou dňa a mnoho ľudí pochopiteľne nevie, čo presne odporcovia umelých potratov chcú. Chcú ich zakázať a ženy za ne zatvárať za vraždu? Alebo chcú robiť osvetu? Či pomáhať ženám v núdzi? V piatok 11. 9. 2015 organizovalo Fórum života diskusiu, kde zazneli vyhlásenia, ktoré by podľa mňa časť verejnosti príjemne prekvapili.

Čítať ďalej...

Je výchova k „bezpečnému sexu“ dôvodom poklesu počtu potratov?

Čestní občania musia odolávať propagande „bezpečného sexu“ a pochopiť, že ide o podvodnú kampaň sľubujúcu jednoduché riešenie zložitého problému.

Nedávna správa AP o zmenách v počte potratov v jednotlivých štátoch USA zistila, že takmer všetky štáty zaznamenali od roku 2010 pokles v počte potratov. Ale titulky hovorili až o tridsať percentnom poklese na Havaji, kde zaznamenali vôbec najväčší pokles zo všetkých štátov. Laurie Temple Fieldová, bývalá spolupracovníčka ACLU a súčasná vyslankyňa Plánovaného rodičovstva pre Havaj, nestrácala čas a ihneď tento dramatický pokles pripísala havajskému programu Znižovanie sexuálnych rizík (Sexual Risk Reduction, angl. skr. SRR) – teda sexuálnej výchove zameranej na antikoncepčné prostriedky.

Čítať ďalej...

Katolíci sú nenávistní a netolerantní. Alebo nie?

Zdá sa, že sa skoro všetci tvárime, akoby sme na to zabudli, ale ešte pred pol rokom bolo hlavnou témou spoločenských diskusií na Slovensku februárové referendum. A keď hovorím diskusií, tak mám na mysli najmä vášne, hádky, osočovanie, urážky, teda do veľkej miery hystériu, a možno sem-tam aj skutočné diskusie.

Čítať ďalej...

Tehotná v 17-tich po brutálnom znásilnení a odporúčaní potratu. Ako som reagovala?

Zažila som to. Mala som 17, bola som nadrogovaná a znásilnili ma. Keď som sa dozvedela, že som tehotná, kontrolu prevzala moja rodina, poradcovia a lekári.

Chceli pre mňa to najlepšie. Chceli mi pomôcť. A aj keď neexistujú naozaj žiadne štúdie preukazujúce akýkoľvek prospech potratu, úplne uverili spoločenskému mýtu, že potrat je tou najlepšou voľbou, ba priam jedinou možnosťou v prípadoch sexuálneho násilia.

Čítať ďalej...

Operácia na „zmenu pohlavia“: čo by ste mali vedieť

Temná a znepokojujúca história súčasného transgender hnutia, so svojím nadšeným súhlasom s operáciou na „zmenu pohlavia“ zanechala spúšť.

Bruce Jenner a Diane Sawyerová by sa mohli poučiť z histórie. Viem to, pretože ja sám som trpel kvôli operácii na „zmenu pohlavia“ a osem rokov som žil ako žena. Operácia nenapravila nič, len zamaskovala a zhoršila hlbšie psychické problémy. ...

Čítať ďalej...

Antikoncepcia nedokáže zabrániť neželanému tehotenstvu

Často sa hovorí, že najlepšou prevenciou pred umelým potratom je antikoncepcia. Mnohým ľuďom dáva pocit bezpečia a ochrany pred neželaným tehotenstvom. Na čo však ľudia zabúdajú je fakt, že žiadna antikoncepcia nie je stopercentná.

Čítať ďalej...

Od nediskriminácie k prenasledovaniu

Na budúci týždeň bude pred súdom stáť Daniel McArthur pre obvinenia z diskriminácie pre sexuálnu orientáciu. V máji 2014 prišiel do jeho pekárne Ashers Baking Co. v Severnom Írsku zákazník, ktorý si objednal tortu so sloganom „Support Gay Marriage“ („Podpor homosexuálne manželstvo“). Pekáreň odmietla takúto tortu spraviť, pretože slogan odporuje ich kresťanskému presvedčeniu. Zákazníkom bol Gareth Lee, LGBT aktivista, ktorý následne pekáreň udal, pretože sa cítil byť diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu.

Čítať ďalej...

Referendum – neúspech, z ktorého sa môžeme poučiť

Pre posúdenie toho, či je referendum úspešné, alebo nie, existujú tri dôležité hranice účasti – 50, 30 a 10 percent. Ambíciou malo byť 50 percent – to by bola skutočná výhra. 30 percent oprávnených voličov (asi 1,3 milióna hlasov) je masa, s ktorou sa s prehľadom vyhrávajú voľby. Účasť nad 30 percent by bola politická výhra, s ktorou by sa dali politicky dobre ovplyvňovať veci. Účasť pod 30 percent znamená oslabenie až negovanie tohto potenciálu. 10 percent je zhruba množstvo ľudí, ktorí podpísali petíciu. Ak by k urnám prišlo menej ako 10 percent voličov, šlo by o čisté fiasko. Referendum s účasťou okolo 20 percent teda podľa mňa nie je výhra, ani úplné fiasko. Treba si však priznať, že je to prehra. Aká veľká, to sa zatiaľ asi nedá povedať a bude to závisieť aj od ďalšieho diania, ktoré bude nasledovať. ...

Čítať ďalej...

Stratégia ľudských práv: olej do ohňa, ktorý páli

Po neúspešnom referende sa obe strany debaty tvárili ako víťazi. Po prijatí Stratégie ľudských práv sa zase obe strany tvária ako porazení.

Kým všeobecná víťazná póza po referende je záhadou, pocit porážky po prijatí Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv je namieste. Stratégia nepovedie k ochrane práv tých najzraniteľnejších spomedzi nás.
Dôležité je ale povedať, prečo sa obe strany debaty cítia byť prijatím Stratégie porazené. ...

Čítať ďalej...

Registrované partnerstvá áno aj nie

Po neplatnom referende zo 7. 2. 2015 sa kde-tu ozvalo pár hlasov, že nastal čas, aby Slovenská republika zaviedla právny inštitút registrovaných partnerstiev. Len na okraj dodám, že referendum v podstate registrované partnerstvá neriešilo, a to dokonca ani v prípade, že by jeho obsahom bola aj otázka, ktorú Ústavný súd vyškrtol. Inými slovami, ak by bolo referendum (so štyrmi otázkami) platné, stále by nič nestálo v ceste registrovaným partnerstvám, akurát by, zjednodušene povedané, nemohli vyzerať ako manželstvo. Otázka registrovaných partnerstiev teda s výsledkom referenda nesúvisí, ale napriek tomu je namieste sa pokúsiť zodpovedať otázku, či by Slovenská republika mala zaviesť právny inštitút registrovaných partnerstiev.

Čítať ďalej...

Vážený sudca Kennedy: otvorený list dieťaťa milujúcej lesbickej matky

Autorka: Katy Faust

Hovorí dospelé dieťa milujúcej lesbickej matky: predefinovanie manželstva podporuje rodinnú štruktúru, v ktorej deti trpia.

Vážený sudca Kennedy ...

Čítať ďalej...

O láske, manželstve, rozvodoch a referende

V diskusii k prvej referendovej otázke sa kde-tu objaví aj tzv. „konzervatívny argument“ v prospech manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Ten vychádza z faktu, že inštitúcia manželstva pozitívne vplýva na stabilitu vzťahov zosobášených ľudí. Aby aj gejovia a lesby žili stabilnejším sexuálnym životom, mali by sme umožniť vstup do manželstva aj im. Tak sa ich životný štýl priblíži životnému štýlu heterosexuálnych manželov, z čoho budeme profitovať všetci.

Čítať ďalej...

Referendová masová hystéria

Ak niečo diskusii o referende a jemu príslušných témach škodí, tak sú to emócie. Je však ťažké im nepodľahnúť. Človek je tvor emotívny a pri citlivých témach si chladnú hlavu dokáže zachovať málokto. Ešte emotívnejší a vášnivejší než človek, je dav. S jednotlivcom je za určitých okolností možné sa aj o citlivej téme porozprávať racionálne. Je to náročné a nie každý je toho schopný. Avšak v prípade davu sú akékoľvek snahy o racionálny dialóg zbytočné.

Čítať ďalej...

Súdny dvor – nie každé ľudské embryo je ľudské embryo

Súdny dvor Európskej únie (ďalej len „Súdny dvor“) sa každý rok ako obyčajne zvykne pred Vianocami poponáhľať, ale tento rok si prichystal skutočne štedrú vianočnú nádielku. 18. decembra vyniesol jedno z najočakávanejších stanovísk C-2/13 týkajúce sa pristúpenia EÚ ako celku k Európskemu dohovoru o ľudských právach, aby si počas sviatkov mali nad čím ľudsko-právni a ústavní experti lámať hlavu a meditovať nad dôsledkami. Ďalším, možno na prvý pohľad bezvýznamným rozsudkom, je rozsudok vo veci International Stem Cells Corporation. V tomto prejudiciálnom konaní riešil Súdny dvor otázku, či neoplodnené ľudské vajíčko, pri ktorom bol proces delenia a ďalšieho vývoja až do určitého štádia spustený partenogenézou, predstavuje ľudské embryo v zmysle práva EÚ.

Čítať ďalej...

Tragédia ľudských práv

Stratégia ľudských práv je akýmsi horúcim zemiakom na našej politickej scéne. Už niekoľkokrát sa jej text podstatne prepracovával, no zatiaľ vždy bola výsledná verzia horšia, ako tá predtým. Výnimkou nie je ani najnovší návrh, ktorý Rada vlády pre ľudské práva včera odporučila vláde prijať.

Čítať ďalej...

Moja mama má ten istý mozgový nádor ako Brittany Maynard, a bojuje o život

Keby sa moja mama rozhodla predčasne ukončiť svoj život tak ako Brittany Maynard, prišli by sme o tak veľa.

Minulý rok mojej mame diagnostikovali mozgový nádor multiformný glioblastóm IV. stupňa, čo je rovnaká diagnóza, akú mala Brittany Maynard (29), ktorá 1.novembra tohto roku ukončila svoj život po tom, ako spustila národnú kampaň na podporu zákonov umožňujúcich ľuďom s terminálnymi ochoreniami vybrať si, kedy zomrú.

Čítať ďalej...

Otehotnela po znásilnení

Iva, aktuálne šestnásťročná, nechcela, aby niekto vedel, čo sa stalo. Strach bol všadeprítomný. Tento príbeh verejne zdieľa po prvýkrát.

Táto nevinná 15-ročná dievčina si chcela len posedieť v parku a kresliť stromy počas krásneho slnečného dňa na konci júna 2013. Normálne by nešla sama, ale v ten deň jej mama súhlasila. Za bieleho dňa sa jej to nezdalo nebezpečné. Ešte netušila, že v ten deň nebude sama.

Čítať ďalej...

Registrované partnerstvá ako zdroj diskriminácie

Zdroj: Flickr CC; https://www.flickr.com/photos/adwriter/255233860

Veľa sa hovorí o potrebe registrovaných partnerstiev, ktorých cieľom by malo byť uľahčenie života registrovaných partnerov a odstránenie ich diskriminácie voči manželom. No bolo by to naozaj tak? Neboli by registrované partnerstvá zdrojom diskriminácie tých, ktorí ich nemôžu uzavrieť?

Čítať ďalej...

Participatívnosť v 21. storočí

Zdroj: Flickr CC; https://www.flickr.com/photos/frankjuarez/3569283006/in/photostream/Ľudské práva sú veľmi dôležité. A štát má pri ich ochrane svoje dôležité miesto. Najnovší návrh Stratégie ľudských práv však mieša dobré veci so zlými. Až tak zlými, že robia dokument neprijateľným.

Asi pred rokom sa zdalo, že o texte Stratégie prebehne naozajstná diskusia, do ktorej sa bude môcť zapojiť každý, kto prejaví záujem. Ako sa hovorí: participatívny prístup. Nestalo sa. Konzervatívne organizácie neboli pripustené do redakčného tímu ani riadiaceho výboru.

Čítať ďalej...

Diskriminácia a manželstvo – dve dôležité rozlíšenia

Možno už o pár dní bude naša ústava definovať manželstvo ako zväzok muža a ženy. Nedopustíme sa tým diskriminácie homosexuálov? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné spraviť dve dôležité rozlíšenia.

Predstavte si, že ste na prechádzke mestom a na ulici uvidíte chlapa, ktorý škaredo zbije iného človeka. Neskôr zistíte, že tento agresívny muž ublížil tomu druhému len preto, lebo sa o ňom dozvedel, že ho sexuálne priťahujú muži a nie ženy ...

Čítať ďalej...

Príbeh malej Sarah: Naše dieťa, žiadny omyl

Sarah Hansonová je rozkošné 9-ročné dievčatko. Pri pohľade na jej fotku si hneď všimnete plavé vlásky, modré oči a nekončiaci úsmev. Pred nedávnom bola v škole vyhlásená za „Žiačku týždňa“. Učiteľka o nej napísala: „Sarah každý deň preukazuje šesť pilierov čestnosti. Je poctivá, milá a súcitná.

Čítať ďalej...

Bratislava za život - o čo nám ide

Foto: Anton Frič (www.fotoportal.sk)

V nedeľu sa konal druhý ročník verejného zhromaždenia a pochodu Bratislava za život. Ozvali sa aj kritické hlasy – že zákaz potratov by priniesol veľa utrpenia, že plod nie je človekom ako my, že by sme si nemali myslieť a hovoriť to, čo si myslíme. Čiže taká „klasika“, ktorá zvyčajne v súvislosti s potratmi zaznieva už desaťročia, ale nikam nevedie. V súvislosti s Bratislava za život sme sa však chceli vymaniť z týchto zákopov, kde si každý opakuje svoju pravdu a odmieta toho druhého počúvať a hľadať spoločnú reč. Ambíciou Bratislava za život bolo tému interrupcií posunúť ďalej – do roviny, ktorá bude slušných ľudí spájať, napriek tomu, že môžu v mnohom nesúhlasiť.

Čítať ďalej...

Umením za život

Ľudský život je dnes nebezpečná a ošemetná téma. Okolo jeho vzniku a ochrany prebieha kultúrna vojna. Sociológ James Davison Hunter bojujúce strany charakterizuje takto: na jednej strane sú progresívni sekularisti, ktorým sa židovsko-kresťanské morálne hranice zdajú obmedzujúce. Oproti nim stoja tradicionalisti, ktorí sa na tie isté hranice pozerajú ako na večné pravdy, ktoré treba obhajovať a udržať.

Čítať ďalej...

Otec sa učí bezpodmienečne milovať dcéru, ktorú chcel potratiť

Downov syndróm

Športová televízna stanica ESPN vysiela každý týždeň show s názvom „E:60“. Ide o investigatívnu hodinovú show s príbehmi – často osobnými, dojemnými a niekedy tragickými – ktoré súvisia so športom. V októbri 2012 ESPN umiestnila časť „E:60“ s názvom „Perfect“ na YouTube. „Perfect“ je pútavý príbeh, ktorý mení životy.

Čítať ďalej...

Dilema Brada Pitta

12 rokov otrokom a 9 mesiacov nenarodeným dieťaťom

Film 12 rokov otrokom sa stal filmom roka. Ide o dojímavý skutočný príbeh černocha Solomona Northupa (Chiwetel Ejiofor), ktorý bol unesený a predaný do otroctva. Asi najviac ma oslovila scéna, v ktorej uvedomelý občan Bass (Brad Pitt) otvorene povie, že by všetci ľudia mali byť slobodní. Tak bieli, ako aj čierni. Povie to priamo otrokárovi, dokonca v prítomnosti jeho otrokov. Keď sa mu však prihovorí Solomon s prosbou, aby kontaktoval jeho priateľov, ktorí by mu pomohli dostať sa z otroctva, zaváha. Bass, ktorému je na intelektuálnej úrovni jasné, kde je spravodlivosť, váha či má tomuto mužovi pomôcť. Dnes sa nám toto váhanie môže zdať čudné. ...

Čítať ďalej...

Čo dobré môže vzísť zo správy Lunacek

4. februára bola európskym parlamentom schválená správa Lunacek, ktorá výrazne posúva LGBTI agendu ďalej. Správa síce nie je právne záväzná, avšak vytvára tlak, aby EÚ a členské štáty na jej základe postupovali a prijali aj právne záväzné dokumenty, ktoré ju uvedú do života.

Správa môže byť naozaj ďalekosiahla.

- Požaduje, aby prakticky všetky dokumenty EÚ zohľadňovali požiadavky LGBTI aktivistov.

- Požaduje zaviesť zákaz diskriminácie na základe gender identity ...

Čítať ďalej...

Keby mal Dominic Pio iných rodičov, pravdepodobne by sa nikdy nenarodil

18. júna 2012 sa narodil chlapček menom Dominic Pio. Keby mal iných rodičov,  pravdepodobne by sa nenarodil vôbec. Ešte počas tehotenstva sa Mary Gundrum dozvedela, že jej syn má encefalokélu, extrémne vzácnu vrodenú chybu, ktorá sa vyskytuje keď sa časť lebky neuzavrie, takže mozog môže rásť aj cez otvor v lebke. Povedali jej, že jej chlapček nemusí prežiť tehotenstvo alebo pôrod.

Čítať ďalej...

V katalógu IKEA zabudli na otca

www.morguefile.comOpäť sa raz rozprúdila diskusia o rodine, a to vďaka článku v IKEA katalógu, ktorý sa stal terčom kritiky zo strany Aliancie za rodinu. Katalóg IKEA prezentuje domácnosť dvoch lesbických žien, ktoré sa starajú o ročného chlapčeka Isaaca. Ako sami hovoria, chcú ukázať, že ich rodina nie je iná ako ostatné. Toto však nie je pravda v porovnaní s rodinami, kde deti vyrastajú s otcom a mamou. Na rozdiel od nich, vo výchove malého Isaaca bude chýbať otec ...

Čítať ďalej...

Ako LGBTI aktivizmus ohrozuje ľudské práva

Som presvedčený, že stratégie LGBTI aktivistov zvolené pri presadzovaní ich politickej agendy (registrované partnerstvá, „manželstvá“ osôb rovnakého pohlavia, adopcie detí takýmito pármi) ohrozujú ľudské práva. A to dvojakým spôsobom.

Čítať ďalej...

Stratégia ľudských práv ide do ďalšej fázy

Stratégia ľudských práv ide do ďalšej fázy, vyhýba sa však témam, na ktorých záleží širokej verejnosti.

Nie je tomu tak dávno, čo Celoštátna stratégia na ochranu a podporu ľudských práv v SR (ďalej tiež len „Stratégia“) rozvírila vášnivú diskusiu o ľudských právach, právach LGBTI osôb, či rodovej rovnosti. Stratégia v navrhovanej podobe neprešla a pomaličky sa začalo pracovať na príprave nového návrhu Stratégie. Ministerstvo zahraničných vecí pred dvoma týždňami oznámilo, že sa začína široká spoločenská diskusia o tomto dôležitom ľudsko-právnom dokumente. Žiaľ, už dnes je dôvod obávať sa, že nová Stratégia bude problematická podobne, ako jej predchádzajúci návrh. Prečo si to myslím?

Čítať ďalej...

O dva roky neskôr: Lekári tvrdili, že sa nikdy nebude smiať a on úsmevom rozžiari akékoľvek miesto

Keď Len a Brada McKinstry čakali svojho syna Coltona, lekári ich rezolútne presviedčali, aby šli na potrat. Diagnostikovali mu totiž hydrocefalus, hromadenie tekutiny v mozgových komorách a prognóza nebola vôbec dobrá, skôr naopak. Lekári si boli istí, že chlapček neprežije. A keby sa predsa len narodil živý, lekári vraveli, že bude mať ťažko poškodený mozog.

Čítať ďalej...

Ateista na pochod za život? Prečo nie...

Veľa neveriacich si asi myslí, že človek musí byť veriaci na to, aby odmietal úmyselný potrat. Po prvé,  sú to najmä katolíci, ktorí túto tému otvárajú a nakoniec aj chystaný pochod za život v Košiciach iniciujú katolícki biskupi. Po druhé, zdá sa, že človek potrebuje niečomu uveriť, azda autorite pápeža alebo Biblii, aby získal presvedčenie, že potrat treba vždy odmietnuť.

Pre neveriaceho človeka  predsa svet nie je taký jednoduchý ako pre veriacich. Keďže sa chce riadiť iba svojim vlastným rozumom a nie tým, čo mu povie pápež či Biblia, má asi pocit, že vec je zložitejšia, než ako to vidia veriaci. Nikto predsa nechodí na potrat s chuťou – ale môžu nastať situácie (znásilnenie, ťažká choroba plodu, veľmi zlá rodinná situácia), kedy skrátka na ženu nebudeme nástojiť, že dieťa musí za každú cenu vynosiť. Vlastne je zvláštne, že ... 

Čítať ďalej...

Čo by ste robili, ak by ste túto sobotu otehotneli?

Viaceré agentúry nás pravidelne informujú o aktuálnych prieskumoch verejnej mienky na tému preferencií politických strán. Je to fajn občas si takéto prieskumy pozrieť, aspoň sa človek môže zamyslieť nad tým, koho by túto sobotu volil, alebo si len tak zahundrať na politickú situáciu. Napriek tomu, väčšinou takýmto správam nepotrebujeme venovať viac, ako pár letmých pohľadov.

Oveľa zaujímavejšie by však pre mňa bolo prečítať si prieskum na otázku, čo by ľudia robili, ak by teraz otehotneli.

Čítať ďalej...

Čoho by ste si mali byť vedomí?

Zdroj: http://morguefile.com/Čoho by ste si mali byť vedomí, ak súhlasíte s registrovanými partnerstvami?

Mali by ste si byť vedomí, že ďalšou požiadavkou budú „manželstvá“ dvoch mužov a dvoch žien, ako sa to už stalo vo Francúzsku alebo Anglicku.

Čítať ďalej...

Čaká nás ešte veľa práce, pán minister!

Zdroj: http://morguefile.com/V tom blogu je takmer všetko, čo má správny liberálny blog obsahovať:

- odsúdenie tradičných dogiem (aj keď nemyslím že Dan Brown poskytuje dostatočnú záštitu),
- zastanie sa inakosti,
- označenie kritiky za emocionálnu,
- označenie opačného názoru za zafixované stereotypy a bigotnosť,
- podpora tolerancie a rešpektu voči iným,
- upozornenie, že žijeme v 21. storočí.

Čítať ďalej...

Tri nechcené deti. Bol by potrat lepším riešením?

Predstavte si tri malé deti, dve dievčatá a chlapca. Ešte sa nenarodili, neboli plánované a nie sú chcené.

Dievča číslo 1 je najstaršie, jej mama má iba 14 rokov. Bude vyrastať zanedbané a vidieť veci, ktoré by žiadne malé dieťa nemalo vidieť. Bude umiestnená do pestúnskej starostlivosti vo veku 5 rokov.

Čítať ďalej...

Stereotypné tričko

Kamarát mi píše:

- Poznas Manif pour tous?
- Poznam. Co s tym?
- Maju super stereotypne tricko. Len je trochu drahe – 10e a mikina 25 http://boutique.lamanifpourtous.fr/index.php?controller=best-sales. Nevies o niecom lacnejsom, co by sa tomuto podobalo?

Pobavil som sa z tejto kamarátovej ironickej poznámky. Stereotypné ...

Čítať ďalej...

Ako sa liberáli podujali budovať socialistickú budúcnosť

SaS (opäť raz) navrhuje rozvody dohodou. Len pred necelým rokom sa v parlamente diskutovalo o ich návrhu rozšíriť manželské privilégiá aj na páry rovnakého pohlavia a už je tu ďalší návrh na zásadnú zmenu rodinného práva. Niet divu, že vychádza z tých istých politických končín. Prečo je ale tomu tak, že ľudia presadzujúci „homosexuálne manželstvá“ súčasne chcú, aby sa manželstvo dalo čo najjednoduchšie zrušiť? Dôvod je ten, že tieto dve zdanlivo nesúvisiace veci spolu predsa len úzko súvisia. Politici zo SaS totiž vyznávajú revizionistickú koncepciu manželstva, ktorá je zásadne odlišná od tej, na akú sme zvyknutí.

Čítať ďalej...

Malé obzretie za rokom vlády

Mojim cieľom nie je komplexne zhodnotiť prvý rok vládnutia strany SMER-SD. Rád by som však upozornil na niektoré dôležité kroky vlády v oblasti ľudských práv a rodinnej politiky, o ktorých treba hovoriť. Žiaľ ide väčšinou o veľmi zlé kroky.

Čítať ďalej...

Bratislava za život - prejav Patrika Danišku

Tento text odznel na zhromaždení Bratislava za život.

Zlu stačí, aby dobrí ľudia mlčali. Na Slovensku sa deje veľa zla. Za posledných 55 rokov bolo umelým potratom zabitých približne 1,4 milióna nenarodených detí. To je toľko, koľko pripadá na 1/5 obyvateľov Slovenska. Asi každé štvrté dieťa.

Čítať ďalej...

Piesne o potrate

Prednedávnom som narazila na túto stránku, ktorá obsahuje zoznam piesní, ktoré riešia tému potratu. Uvedomila som si, že text spojený s hudbou dokáže odovzdať častokrát oveľa viac ako akákoľvek dlhá diskusia s kvantom argumentov. Niekoľko pro-life piesní nájdete aj v tomto blogu.

Čítať ďalej...

Čo vám pán Borovský nepovie

Milí novinári,

v posledných týždňoch sa na Slovensku začalo diskutovať o potratových tabletkách. Dôvod je ten, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv koncom minulého roka zaregistroval hneď dva z takýchto prípravkov. A zatiaľ čo občania podpisujú výzvu proti ich registrácii, hlavný odborník  MZ SR pre gynekológiu Miroslav Borovský sa podujal vysvetliť národu prínos tohto lieku pre ženy i celú spoločnosť.

Čítať ďalej...

Angyalová sa v mnohom mýli

Reakcia na rozhovor s Editou Angyalovou o registrovaných partnerstvách homosexuálov

Rozhovor s pani Angyalovou o téme homosexuality a registrovaných partnerstiev je neútočný, kultivovaný, vzbudzuje sympatie a vyznieva ako svedectvo človeka, ktorý chce riešiť svoje reálne potreby. Aj napriek tomu ma tento rozhovor nepresvedčil o tom, že by bolo správne na Slovensku zaviesť registrované partnerstvá. Pani Angyalová totiž vychádza z viacerých predpokladov či názorov, s ktorými sa nestotožňujem, alebo ktoré sú vyslovene nesprávne. V tomto blogu sa pokúsim pomenovať tri z nich.

Čítať ďalej...

Registrované partnerstvá: na koho zabúdame?

Zástancovia registrovaných partnerstiev ako Martin Poliačik, sa radi štylizujú do role ochrancov lásky. Podľa nich homosexuálom nespravodlivo upierame nárok na formálne uznanie ich  partnerstiev a tým aj nárok na právnu ochranu. Heterosexuáli formálne uznanie aj právnu ochranu majú v manželstve.  Je tu teda podľa Poliačika zjavná diskriminácia. Lebo homosexuálne partnerstvá „vykazujú znaky a plnia funkcie ako dlhodobé partnerstvá osôb rôzneho pohlavia...

Čítať ďalej...

Chcem, aby sa homosexuáli mohli zosobášiť. Ale oni to nechcú.

Manželstvo je úžasné. Je to jediný zväzok, v ktorom človek môže byť v úplnej jednote s iným človekom, a to až tak, že sa dvaja stanú jedným telom. Je to možné vďaka tomu, že muž a žena sú komplementárne bytosti, ktoré sa vzájomne môžu dopĺňať, niečo ako dvojdielne puzzle. Každý z nás, tak muž ako aj žena, je totiž stvorený nedokonalý. Chýba nám jedna dôležitá schopnosť – nedokážeme sa sami reprodukovať. Naša rozmnožovacia sústava je akoby rozdelená na dve časti – jednu časť dostala žena a druhú muž.

Čítať ďalej...

Výbor pre LGBTI

Výbor pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb bol schválený vládou SR. Strana SMER-SD dala tomuto výboru zelenú. Čo môžeme od výboru očakávať?

Čítať ďalej...

Prečo je manželstvo dôležité a prečo ho treba podporiť?

Všetci chceme žiť v spravodlivej a prosperujúcej spoločnosti, v ktorej budeme môcť viesť zmysluplný život a vzájomne si pomáhať v priateľskej zhode a rešpekte. Takáto spoločnosť však nevzniká náhodne, ale sa formuje cez dobré zákony, politiku, aktívny občiansky život, cirkvi a náboženstvo, školy, ale najmä výchovou v rodinách. Rodina založená manželstvom je inštitúciou, bez ktorej by spoločnosť nebola ...

Čítať ďalej...

Sv. Cyril a Metod, LGBT a Robert Fico

Aj dnes sa riešia otázky, pri ktorých máme možnosť nasledovať odkaz sv. Cyrila a Metoda, alebo sa od tohto odkazu odvrátiť. Jednou z týchto tém je aj spoločenské usporiadanie na najzákladnejšej úrovni, ktorou je rodina. Cyrilo-metodský odkaz nám hovorí, že základnou bunkou spoločnosti je rodina založená manželstvom jedného muža a jednej ženy. Toto manželstvo treba chrániť, čo potvrdzuje aj ...

Čítať ďalej...

nePLÁNOVANÉ

Kniha sa začína opisom práve toho dňa, kedy si Abby uvedomila, na čom sa podieľala posledných osem rokov.

„Studený vzduch vo vyšetrovni akoby moje pocity ešte väčšmi zmrazil. Oči som mala prikované na obraz tohto dokonale vyformovaného dieťatka a nemo som hľadela, ako sa na monitore zobrazilo niečo, čo predtým v maternici nebolo.“

Čítať ďalej...

O teplom Jankovi a Občianskom zákonníku

Minulý týždeň vystúpil v parlamente poslanec SaS Martin Poliačik s obhajobou potreby zavedenia registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Na sugestívnom príbehu „O teplom Jankovi“, ktorého zrazila studená električka chcel poukázať na neutešený stav našej právnej úpravy, povestné právne vákuum, a na potrebu jeho odstránenia zavedením registrovaných partnerstiev homosexuálov ...

Čítať ďalej...

Politika, kompromisy a morálka

Politika je umenie robiť kompromisy. Toto je asi najčastejšia odpoveď na otázku, v čom spočíva umenie dobrého politika a jeho úspešnej politickej kariéry. Existujú však aj oblasti, kde by človek s určitým presvedčením, kompromisy robiť nemal. Má sa politik, ktorý je úprimne presvedčený, že potrat je zabitie nevinného človeka, snažiť o zákaz potratov? Alebo má reflektovať väčšinový názor spoločnosti a v rámci kompromisu ponechať status quo?

Čítať ďalej...

Odbory idú proti ľuďom

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pripravil požiadavky do programového vyhlásenia vlády na nasledujúce roky. V týchto požiadavkách sa okrem iného uvádza aj návrh novelizovať zákon o financovaní základných a stredných škôl tak, že zo štátneho rozpočtu budú financované len štátne školy. Ostatné by mali dostávať štátnu dotáciu len v mimoriadnych prípadoch.

Čítať ďalej...

Malá smutná štatistika

Novodobé dejiny Slovenska zapisujú aj niekoľko smutných štatistík. V nasledujúcich riadkoch a grafoch ponúkam prehľad niektorých demografických ukazovateľov, ktorých vývoj nie je priaznivý pre budúcnosť Slovenska a jeho obyvateľov.

Čítať ďalej...

Film o zápase za život

Film je, ako inak, o premene, ktorú prežívajú hlavní hrdinovia José (Eduardo Verástegui) a Nina (Tammy Blanchard). José bol talentovaný futbalista, ktorému sa práve začala rozbiehať sľubná kariéra. Film sa na jeho osud pozerá retrospektívne a divák sa dozvedá, že jeho zmena na pokorného a hĺbavého človeka bola zapríčinená nešťastnou dopravnou nehodou, pri ktorej José zabil malé dievčatko.

Čítať ďalej...

Škaredá kampaň

V uliciach slovenských miest sa objavilo 500 bilboardov s 11 týždňovým potrateným plodom. Na ruke lekára je malé telíčko s odtrhnutou hlavou a pomliaždenou hruďou. Ten obraz je naozaj škaredý a tých, ktorí niečo podobné ešte nevideli, môže šokovať.

Čítať ďalej...

Diskusia o potratoch podľa Kalligramu

Na problém interrupcií sa dá pozrieť z mnohých zorných uhlov, a už samotný zorný uhol môže mať veľkú výpovednú hodnotu. Publikácia sa pozerá na interrupcie cez optiku „práva ženy na rozhodovanie o prerušení tehotenstva“. Správne sa dá tušiť, že jednotlivé články budú interrupcie skôr obhajovať než kritizovať.

Čítať ďalej...